• The Last Duel

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • The Kid Detective

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Midway

    ★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • Aladdin

    ★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Guava Island

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • In Fabric

    ★★★

  • High Life

    ★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • Shadow

    ★★★

  • The Nightingale

    ★★★½

  • Dragged Across Concrete

    ★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½