Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry