• Benedetta

    Benedetta

    ★★★

    Intense and provoking in all possible ways. The story contains interesting elements, worth exploring, such as the contrast between Benedetta, who is well educated, and her lover Bartolomea, a peasant girl who can't read or write. But the only thing Verhoeven focuses on, is their mutual sexual attraction. However, it's still and exciting film, Verhoeven manages to mix dogmas of faith & superstition in the narrative. It is a mischievous film in the very spirit of Nunsploitation classics. It might feel off-putting before becoming entertaining and it succeeds in doing this in all aspects. 🇨🇵

  • Brawl in Cell Block 99

    Brawl in Cell Block 99

    ★★★

    I enjoyed this one more than 'Bone Tomahawk', but the fact how Zahler handles the pacing in his films is really frustrating. Yet, it's hard to deny that he's one of the most interesting directors working nowadays. It's pure grindhouse exploitation cinema, and that's rare these days. What bugs me, beside the dragging parts, is the writing which feels dull. Anyway, the directing is quite fine and the gory fights are amazing. 🇺🇲

  • Songs from the Second Floor

    Songs from the Second Floor

    ★★★★

    I really love Roy Andersson's aesthetic's and dark humour. The film is basically a look at the capitalist bureaucracy slowly destroying Swedish society, told through a series of beautifully photographed absurd and surreal vignettes.
    Theres an undeniable and honest truth, of how ironic and tragic life is, and it's just so fascinating how he's approaching this with his style. 🇸🇪

  • Shadow

    Shadow

    ★★★

    I was expecting a better film from Zhang Yimou, considering that he made, alongside with Lee's 'Crouching Tiger hidden Dragon' the best Wuxia of this century with 'Hero'. I really loved the locations and costumes, absolutely amazed by the almost monochromatic color palette tone too, also enjoyed the actors and their performances. The fight scenes are amazing and well choreographed, there are even some unusual weapons that I personally never saw in any other film. The production design is simply…

  • Wind River

    Wind River

    ★★★½

    A gritty, depressing and utterly thrilling flick, that deals with an sadly overlooked topic. The plot is simple but the beautiful, yet deadly scenery, in combination with the murder mystery, provides for a tense atmosphere.
    I read a lot of reviews stating that Renner's character would be better, if it would be played by a native American. Indeed, i couldn't agree more, this would have been truly revolutionary, and a big step for American Western and the whole subject matter. 🇺🇲

  • Jules and Jim

    Jules and Jim

    ★★★½

    Comes along with all the typical Nouvelle Vague stuff and vibes. It has a fresh feel and is being called "an inventive encyclopedia of the language of cinema", as Truffaut incorporated newsreel footage, photographic stills, freeze frames, panning shots, wipes, masking, dolly shots, and voice-over narration. Today, the influence continues in everything from "Goodfellas" to "Pulp Fiction". However, i enjoyed the great first half the most, yet the second half of the film wears out its welcome, as the plot feels mostly played out. Far from Truffaut's masterpiece "The 400 Blows". 🇨🇵

  • Green Room

    Green Room

    ★★★

    A solid siege thriller with an interesting setup. Early on the cinematography is quite good, and it segues to a feeling of claustrophobia that enhances the drama. It felt like it could have led to something more, it suddenly ended on a very unsatisfying note. What stands out is the great atmosphere and gory violence, the middle part is the strongest when shit is gettin real. No one is safe in a Saulnier film, and i really like how messy and unpredictable the fights are. Had to think of Carpenter's far superior 'Assault on Precinct 13'. 🇺🇲

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★

    "Rocky" is one of those quintessential "right place/right time" movies. There's nothing wrong with loving "Rocky" for the inspirational fairy tale that it is, but the fact that it looks gritty and real like many other serious socially-themed films from the same time period has allowed it to join them on the list of important cinematic achievements. The music, the training montage and the final fight elevates it to an all time classic. Yet, i also like the small parts,…

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★★½

    Perfect for a lazy afternoon.
    Contains many iconic lines and fights. The narrative may be a bit poor, but Bruce Lee elevates it above trash. Lalo Shifrin is always a win with his funky jazz, while Saxon and Kelly are great as well. I can watch Lee kicking others faces all day, it's such a joy. 🇺🇲 🇭🇰

  • Harakiri

    Harakiri

    ★★★★★

    As usual, im going to end the year with watching one of my favorite movies.
    This film ranks as a masterpiece among samurai films for its humanistic critique of the rigid, hierarchical bushido code of conduct. The samurai who espouse this code are depicted as either malicious or enslaved by its snare reduced to begging or arbitrarily enforcing it as a tool of humiliation. The story unfolds in a gradual way, revealing how all the characters have interacted in the…

  • Doctor Zhivago

    Doctor Zhivago

    ★★★½

    Zhivago creates a fascinating and sprawling portrait of turn-of-the-(20th)-century Russia and the lives of a few characters as they navigate the tricky waters of political and socio-economic turmoil. But the central story, revolving around Omar Sharif's doctor, is not as compelling as that of T.E. Lawrence or the British military commander created by Alec Guinness in "Kwai," and Sharif himself is rather a bland presence here, as is his love interest, played by the gorgeous but somewhat vapid Julie Christie.…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    Very impressive filmmaking and performances, especially Washington was amazing. Visuals and sounds are great as well, really loved the minimalistic theater styled sets, paired with the black/white images. Yet, i found this film quite challenging to watch, i've watched a lot Macbeth adaptions but this one was felt much longer than it actually was, even compared to the Kurzel version. The first half felt very slow, there was no power and everything took just to long, the second half was…