Andrew has logged 103 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Panfilov's 28 Men

Panfilov's 28 Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Danger Close: The Battle of Long Tan

Danger Close: The Battle of Long Tan

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kursk

Kursk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midway

Midway

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Color of Night

Color of Night

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from Sobibor

Escape from Sobibor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harley Davidson and the Marlboro Man

Harley Davidson and the Marlboro Man

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cold Blue

The Cold Blue

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Came to Cordura

They Came to Cordura

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble

Big Trouble

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
H.M.S. Defiant

H.M.S. Defiant

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Posse

Posse

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
George Stevens: D-Day to Berlin

George Stevens: D-Day to Berlin

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pusher

Pusher

1996
×
★★
Read the review Edit this entry