Sort by

ReelTalk Reviews has logged 119 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ted

Ted

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Footloose

Footloose

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry