Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Passenger

Passenger

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lovers of Montparnasse

The Lovers of Montparnasse

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
01
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Camille

Camille

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle for Sevastopol

Battle for Sevastopol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forty-First

The Forty-First

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
99 francs

99 francs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry