Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Evil Dead

    ★★★★½

  • Stockholm

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Lighthouse

Jan 1

Last Film

Ma

Feb 7

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Crime
7 films
Thriller
7 films
Comedy
5 films
Horror
3 films
Action
3 films
War
1 film
Adventure
1 film
Fantasy
1 film
History
1 film
USA
15 films
Canada
3 films
China
2 films
France
1 film
Hungary
1 film
Spain
1 film
UK
1 film
English
16 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
German
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Slovak
1 film
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Croatian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 6

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Parasite

★★★★★

Bong Joon-ho is a God

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ma
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Stockholm
Average weighted rating:

2.9

Films Matt watched in 2020

  • Ma
  • 21 Bridges
  • Stockholm
  • Richard Jewell
  • Bombshell
  • Terminator: Dark Fate
  • American Hustle
  • Evil Dead
  • The Hurt Locker
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite
  • Ford v Ferrari
  • Stuber
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • The Lighthouse

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Minari
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more