Sort by

Pj k has logged 33 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Exploring 'The Tree of Life'

Exploring 'The Tree of Life'

2011
×
Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
November 22, 1963

November 22, 1963

2013
×
Edit this entry  
08
Ctrl Z

Ctrl Z

2007
×
Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
Edit this entry  
04
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Tango

Tango

1981
×
Edit this entry  
01
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry