Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
One Second

One Second

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Good House

The Good House

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Kafka

Kafka

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
France

France

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Panama Deception

The Panama Deception

1992
×
Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Edit this entry  
01
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
National Treasure

National Treasure

2004
×
Edit this entry  
23
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Edit this entry