PJ has logged 341 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
04
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Mountain

Mountain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Florence

Florence

1975
×
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry