PJ has logged 398 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
Edit this entry  
31
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Balance

Balance

1989
×
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Photograph

Photograph

2019
×
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parade of Buffalo Bill's Wild West Show, No. 2

Parade of Buffalo Bill's Wild West Show, No. 2

1898
×
Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★½
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
In My Room

In My Room

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry