PJ has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
24
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cross Road

Cross Road

2014
×
Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Edit this entry  
17
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
16
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry