Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judgement

Judgement

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Love Song for Bobby Long

A Love Song for Bobby Long

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry