Sort by

Patrick has logged 198 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
07
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Edit this entry  
02
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring

Spring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry