Sort by

Patrick has logged 168 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bowie: The Man Who Changed the World

Bowie: The Man Who Changed the World

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadfall

Deadfall

1993
×
Read the review Edit this entry  
11
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bao

Bao

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry