Patrick has logged 247 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Calamari Union

Calamari Union

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ninja Resurrection

Ninja Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry