Sort by

Patrick has logged 194 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Help

Help

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Edit this entry  
27
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
31
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Juha

Juha

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry