Sort by

plaidflannel has logged 434 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Crime

High Crime

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Mistle-Tones

The Mistle-Tones

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
American Denial

American Denial

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Agony: The Life and Death of Rasputin

Agony: The Life and Death of Rasputin

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★½
Edit this entry  
06
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swimming with Sharks

Swimming with Sharks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Vagabond King

The Vagabond King

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
Edit this entry  
02
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sangha

Sangha

2020
×
Edit this entry  
30
September Gun

September Gun

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes III

Coffee and Cigarettes III

1993
×
Read the review Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
Edit this entry