Sort by

plaidflannel has logged 51 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Living Water

Living Water

1957
×
Read prior review Edit this entry  
29
Coffee

Coffee

×
Read the review Edit this entry  
28
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
27
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Edit this entry  
26
The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Inner Circle

The Inner Circle

1912
×
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
Read prior review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Read prior review Edit this entry  
21
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Read the review Edit this entry  
21
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hokusai

Hokusai

1953
×
Edit this entry  
20
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christian Revolt

The Christian Revolt

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lifted

Lifted

2006
×
Edit this entry  
13
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coffee & Pie

Coffee & Pie

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Incredible Theft of Celine's Beloved

The Incredible Theft of Celine's Beloved

2020
×
Edit this entry  
05
1995

1995

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry