Sort by

el has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Living with Michael Jackson: A Tonight Special

Living with Michael Jackson: A Tonight Special

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winner - 2019 Winner Everywhere Tour Encore in Seoul

Winner - 2019 Winner Everywhere Tour Encore in Seoul

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kwon Ji Yong (권지용) Act III: Motte

Kwon Ji Yong (권지용) Act III: Motte

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kwon Ji Yong (권지용) Act III: Motte

Kwon Ji Yong (권지용) Act III: Motte

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow

Blow

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
EXO Planet #3 The EXO'rDIUM In Seoul

EXO Planet #3 The EXO'rDIUM In Seoul

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry