Sort by

el has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie

Annie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bolt

Bolt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lorax

The Lorax

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry