Sort by

Renaud has logged 37 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen

Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Station West

Station West

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
Mifune: The Last Samurai

Mifune: The Last Samurai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
★★★
Edit this entry  
26
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackson County Jail

Jackson County Jail

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bahia Blanca

Bahia Blanca

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bonnie Parker Story

The Bonnie Parker Story

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★
Edit this entry  
19
Bloody Mama

Bloody Mama

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Take a Girl Like You

Take a Girl Like You

1970
×
★★½
Edit this entry  
13
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Strange Adventure

A Strange Adventure

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
Violence in a Women's Prison

Violence in a Women's Prison

1982
×
★★½
Edit this entry  
12
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★★
Edit this entry  
06
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
Edit this entry  
05
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blondie Johnson

Blondie Johnson

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Bee Girls

Invasion of the Bee Girls

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
01
Who?

Who?

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Edit this entry