dakota has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Avalon

Avalon

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Assault Girls

Assault Girls

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Asphalt Shutters

Asphalt Shutters

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Red Road

Red Road

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bound by Honor

Bound by Honor

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Twin Dragons

Twin Dragons

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
11
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Sword

The Sword

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Scenic Route

The Scenic Route

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dandy Dust

Dandy Dust

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Railway Sleepers

Railway Sleepers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sada

Sada

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Last Chants for a Slow Dance

Last Chants for a Slow Dance

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wasted!

Wasted!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry