dakota has logged 58 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wasted!

Wasted!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heliography

Heliography

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
The Silence

The Silence

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Chain Letters

Chain Letters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rave Macbeth

Rave Macbeth

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Diner

Diner

2019
×
★★
Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Provincetown Pieces

Provincetown Pieces

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
perfectCondition((GENUINE))

perfectCondition((GENUINE))

2021
×
Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Deadlock

Deadlock

1970
×
Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Exterior Night

Exterior Night

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Year in Dachau

Last Year in Dachau

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Long Darkness

The Long Darkness

1972
×
★★★★
Edit this entry