Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violation

Violation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Them

Them

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vampyres

Vampyres

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry