Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It Feels So Good

It Feels So Good

2019
×
Edit this entry  
26
Outside Noise

Outside Noise

2021
×
Edit this entry  
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
COLOR. by Tom Sachs

COLOR. by Tom Sachs

2011
×
Edit this entry  
13
Moments Like This Never Last

Moments Like This Never Last

2020
×
Edit this entry  
06
The Story of PuPu

The Story of PuPu

1998
×
Edit this entry  
05
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Edit this entry  
30
Taiwan Video Club

Taiwan Video Club

1999
×
Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

1982
×
Edit this entry  
25
Sorry, Thanks

Sorry, Thanks

2009
×
Edit this entry  
23
tokyo skin

tokyo skin

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Red Dollars

Red Dollars

2018
×
Edit this entry  
21
The Day After

The Day After

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Midsummer's Fantasia

A Midsummer's Fantasia

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
Edit this entry  
16
200 Cigarettes from Now

200 Cigarettes from Now

2021
×
Edit this entry  
14
Fight for Us

Fight for Us

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
i’ve got the blues

i’ve got the blues

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blossom Again

Blossom Again

2005
×
Edit this entry  
09
Us and Them

Us and Them

2018
×
Edit this entry  
08
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Edit this entry  
07
A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
I've Got a Little Problem

I've Got a Little Problem

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
27
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
Edit this entry  
25
In Between Days

In Between Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yours Truly

Yours Truly

2020
×
Edit this entry  
23
The Subconscious Art of Graffiti Removal

The Subconscious Art of Graffiti Removal

2002
×
Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bell Diamond

Bell Diamond

1986
×
Edit this entry  
20
Yung Lean, Please Be My Yung Love

Yung Lean, Please Be My Yung Love

2018
×
Edit this entry  
19
Holy Land

Holy Land

2010
×
Edit this entry  
18
The Exploding Girl

The Exploding Girl

2009
×
Edit this entry  
18
Exit Elena

Exit Elena

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Permanent Record

Permanent Record

1988
×
Edit this entry  
17
Fake Friends Episode Two: Parasocial Hell

Fake Friends Episode Two: Parasocial Hell

2018
×
Edit this entry  
16
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
16
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Corinne Day Diary

Corinne Day Diary

2004
×
Edit this entry  
11
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ghost World

Ghost World

2001
×
Edit this entry  
10
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
88:88

88:88

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
07
Black to Techno

Black to Techno

2019
×
★★★★
Edit this entry