Ben has logged 146 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cops

Cops

1922
×
Read the review Edit this entry  
26
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Live Action Toy Story

Live Action Toy Story

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
08
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry