samson has logged 610 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
29
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry  
28
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Juvenile Court

Juvenile Court

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smoke 'Em If You Got 'Em

Smoke 'Em If You Got 'Em

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Near Death

Near Death

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
05
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Garfield Gets Real

Garfield Gets Real

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cops

Cops

1922
×
Edit this entry