samson has logged 47 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Countdown

Countdown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
Edit this entry  
18
Rising Nature

Rising Nature

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
Edit this entry  
02
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memorable

Memorable

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry