Nikolas has logged 186 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baked in Brooklyn

Baked in Brooklyn

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Swingers

Swingers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Slash

Slash

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goat

Goat

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
If There's a Hell Below

If There's a Hell Below

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hollow Point

The Hollow Point

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maniac

Maniac

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Exists

Exists

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Jim

Just Jim

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry