Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • The Founder

    ★★★★

  • Free Fire

    ★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Sausage Party

Jan 2

Last Film

The Foreigner

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Action
30 films
Thriller
27 films
Horror
26 films
Sci Fi
21 films
Adventure
20 films
Fantasy
20 films
Comedy
17 films
Crime
13 films
Mystery
12 films
USA
75 films
UK
21 films
Canada
15 films
China
7 films
Australia
5 films
France
5 films
Germany
4 films
New Zealand
4 films
Japan
3 films
Netherlands
2 films
English
85 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
German
4 films
French
3 films
Italian
2 films
Chinese
2 films
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

PNeafcy’s most liked list

Get Out
Manchester by the Sea
Moonlight

2017 Films

Films I've seen what were released in UK in 2017 in descending order of my personal preference.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Voice from the Stone
Average weighted rating:

2.4

Films PNeafcy watched in 2017

  • The Foreigner
  • Wind River
  • The Snowman
  • Geostorm
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Boy
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Justice League
  • The Bye Bye Man
  • Thor: Ragnarok
  • Blade Runner 2049
  • The Trip to Spain
  • Collateral Beauty
  • Nocturnal Animals
  • It
  • mother!
  • Annabelle: Creation
  • Voice from the Stone
  • The Hitman's Bodyguard
  • Transformers: The Last Knight
  • Power Rangers
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • It Comes at Night
  • The Belko Experiment
  • Mindhorn
  • Death Note
  • Ghost in the Shell
  • Baywatch
  • The Mummy
  • The Void
  • John Wick: Chapter 2
  • Life
  • Icarus
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • Prevenge
  • Green Room
  • Free Fire
  • Candyman: Day of the Dead
  • Baby Driver
  • XX
  • T2 Trainspotting
  • The Lego Batman Movie
  • Brainstorm
  • A Cure for Wellness
  • Wonder Woman
  • Resident Evil: Retribution
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Beauty and the Beast
  • Before I Wake
  • Candyman: Farewell to the Flesh
  • The Jungle Book
  • Alien: Covenant
  • The Handmaiden
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Fate of the Furious
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Kong: Skull Island
  • Sing
  • Split
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Blair Witch
  • Get Out
  • Tusk
  • Logan
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Hacksaw Ridge
  • Gods of Egypt
  • The Founder
  • Passengers
  • A Monster Calls
  • Trolls
  • Jackie
  • Moana
  • Arrival
  • La La Land
  • Kubo and the Two Strings
  • The Accountant
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Sing Street
  • Don't Think Twice
  • Deepwater Horizon
  • Sausage Party

World map

Highly rated films PNeafcy is yet to see

  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • The Florida Project
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more