Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Molly's Game

    ★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★

  • Ghost Stories

    ★★★★

  • Night of the Demon

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Disaster Artist

Jan 7

Last Film

You Were Never Really Here

Dec 14

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Action
21 films
Horror
19 films
Comedy
18 films
Adventure
17 films
Sci Fi
16 films
Thriller
13 films
Mystery
7 films
Crime
7 films
Fantasy
5 films
USA
53 films
UK
20 films
China
6 films
France
6 films
Canada
5 films
Germany
2 films
Romania
1 film
Italy
1 film
Belgium
1 film
Australia
1 film
English
62 films
Italian
3 films
Chinese
3 films
French
3 films
Russian
3 films
Cantonese
2 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
Xhosa
2 films
German
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Happytime Murders
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Reptile
Average weighted rating:

3.1

Films PNeafcy watched in 2018

  • You Were Never Really Here
  • Dumplin'
  • Venom
  • The Happytime Murders
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Predator
  • Possum
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Ant-Man and the Wasp
  • Tomb Raider
  • Incredibles 2
  • Shocker
  • Seed of Chucky
  • House
  • The Shout
  • The Howling
  • Upgrade
  • The Reptile
  • The Meg
  • Hereditary
  • Carnival of Souls
  • Repulsion
  • Night of the Demon
  • Skyscraper
  • Insidious: The Last Key
  • Isle of Dogs
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Rosemary's Baby
  • The Greatest Showman
  • War for the Planet of the Apes
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Phantom Thread
  • The Death of Stalin
  • Dead Ringers
  • Ready Player One
  • Game Night
  • Rampage
  • A Quiet Place
  • Early Man
  • Deadpool 2
  • Solo: A Star Wars Story
  • Pacific Rim: Uprising
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Ghost Stories
  • The BFG
  • Annihilation
  • Mute
  • I, Tonya
  • Call Me by Your Name
  • The Cloverfield Paradox
  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Darkest Hour
  • The Post
  • The Big Sick
  • Murder on the Orient Express
  • Paddington 2
  • Molly's Game
  • Logan Lucky
  • The Disaster Artist

World map

Highly rated films PNeafcy is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more