Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Hellboy

Jan 11

Last Film

Soul

Dec 31

Genres, countries & languages

Thriller
26 films
Comedy
22 films
Drama
22 films
Horror
17 films
Action
14 films
Fantasy
13 films
Sci Fi
11 films
Adventure
8 films
Family
8 films
Crime
7 films
USA
55 films
UK
10 films
Canada
8 films
China
5 films
Sweden
2 films
New Zealand
2 films
Ireland
2 films
Japan
1 film
Malaysia
1 film
Portugal
1 film
English
60 films
Spanish
6 films
German
6 films
Russian
4 films
French
4 films
Arabic
2 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
Norwegian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Howard
Average weighted rating:

3.7

Films PNeafcy watched in 2020

  • Soul
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Mank
  • Howard
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Trial of the Chicago 7
  • Synecdoche, New York
  • Suspiria
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Vampires vs. the Bronx
  • Underwater
  • Onward
  • Come to Daddy
  • Sea Fever
  • Motherless Brooklyn
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Host
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Honey Boy
  • Stalker
  • Random Acts of Violence
  • Ready or Not
  • Tenet
  • The Old Guard
  • Ad Astra
  • Jumanji: The Next Level
  • Crawl
  • Bad Education
  • The Dead Don't Die
  • Cats
  • Rambo: Last Blood
  • Frozen II
  • The Vast of Night
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Annabelle Comes Home
  • Alita: Battle Angel
  • The Lighthouse
  • 1917
  • Bad Boys for Life
  • Color Out of Space
  • Sonic the Hedgehog
  • The Invisible Man
  • Doctor Sleep
  • Emma.
  • Missing Link
  • Jojo Rabbit
  • The Kid Who Would Be King
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Uncut Gems
  • Pet Sematary
  • Parasite
  • Shazam!
  • Booksmart
  • Fighting with My Family
  • Aladdin
  • Little Women
  • The Personal History of David Copperfield
  • Knives Out
  • Joker
  • Hellboy

World map

Highly rated films PNeafcy is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more