Sort by

laird has logged 44 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Swinging Cheerleaders

The Swinging Cheerleaders

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
She-Man: A Story of Fixation

She-Man: A Story of Fixation

1967
×
Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Abby

Abby

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Furious

Furious

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Whistler

The Power of the Whistler

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Heroic Ones

The Heroic Ones

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mark of the Whistler

The Mark of the Whistler

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Water Margin

The Water Margin

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
H.O.T.S.

H.O.T.S.

1979
×
Edit this entry  
21
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goodbye Uncle Tom

Goodbye Uncle Tom

1971
×
Edit this entry  
13
Erotissimo

Erotissimo

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder in the Blue Room

Murder in the Blue Room

1944
×
★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
House of Mystery

House of Mystery

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Battle Wizard

The Battle Wizard

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fangs

Fangs

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fire Birds

Fire Birds

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shoot First, Die Later

Shoot First, Die Later

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 5 Kung Fu Kids

The 5 Kung Fu Kids

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Cop

Midnight Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho Cop Returns

Psycho Cop Returns

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kid Cop

Kid Cop

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Vampire Cop

Vampire Cop

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry