Sort by

laird has logged 42 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Northville Cemetery Massacre

Northville Cemetery Massacre

1976
×
Edit this entry  
29
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Souls of Sin

Souls of Sin

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

Dirty Gertie from Harlem U.S.A.

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Fuzz

Super Fuzz

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Djinn

Djinn

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is America Part 2

This Is America Part 2

1980
×
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Street Fighter's Last Revenge

The Street Fighter's Last Revenge

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Diabolical Dr. Z

The Diabolical Dr. Z

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Street Fighter

Return of the Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Happy

Love Happy

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soup to Nuts

Soup to Nuts

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry