Sort by

laird has logged 289 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Visitors

Night Visitors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
International House

International House

1933
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
Edit this entry  
05
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Living Skeleton

Living Skeleton

1968
×
Edit this entry  
28
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
Edit this entry  
22
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
GetEven

GetEven

1993
×
Read the review Edit this entry  
20
Where East Is East

Where East Is East

1929
×
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lovely But Deadly

Lovely But Deadly

1981
×
Edit this entry  
17
Terror at Tenkiller

Terror at Tenkiller

1986
×
★★
Edit this entry  
16
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Edit this entry  
13
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ariel

Ariel

1988
×
Read the review Edit this entry  
10
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mother Küsters Goes to Heaven

Mother Küsters Goes to Heaven

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Passage

The Passage

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read prior review Edit this entry  
30
Wicked, Wicked

Wicked, Wicked

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Deaths in the Cat's Eyes

Seven Deaths in the Cat's Eyes

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry