Sort by

laird has logged 216 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Hips, Hips, Hooray!

Hips, Hips, Hooray!

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Born to Win

Born to Win

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Smoky Mountain Christmas

A Smoky Mountain Christmas

1986
×
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sinister Monk

The Sinister Monk

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Again the Ringer

Again the Ringer

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
Edit this entry  
16
The Sender

The Sender

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Attic

The Attic

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wilder Napalm

Wilder Napalm

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
North Shore

North Shore

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
Edit this entry  
30
Black Mask 2: City of Masks

Black Mask 2: City of Masks

2002
×
Edit this entry  
29
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood & Donuts

Blood & Donuts

1995
×
Edit this entry  
19
Pieces

Pieces

1982
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
Read prior review Edit this entry  
19
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
Edit this entry  
18
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ruthless

Ruthless

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
Edit this entry