laird has logged 25 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
Edit this entry  
18
Pulse

Pulse

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
Edit this entry  
16
Devil Story

Devil Story

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
CreepTales

CreepTales

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
Begotten

Begotten

1989
×
Edit this entry  
15
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
Edit this entry  
14
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vacations of Terror

Vacations of Terror

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The First Power

The First Power

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry