Sort by

Andres has logged 196 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lucky

Lucky

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jackals

Jackals

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry