Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
07
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Edit this entry