Sort by

Sam has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Birch

The Birch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry