Sort by

Chelsea has logged 49 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★½
Edit this entry  
28
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★
Edit this entry