PokyGem has logged 49 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shower

The Shower

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Years in May

Seven Years in May

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the Ships at Sea

All the Ships at Sea

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Story of My Name

Story of My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Construcciones

Construcciones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La última frontera

La última frontera

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Being Natural

Being Natural

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One day, Dolores was on her own

One day, Dolores was on her own

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Play

The Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honeymoon

Honeymoon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fortress

The Fortress

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
BNK48: Girls Don't Cry

BNK48: Girls Don't Cry

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rockers

Rockers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry