• The Half of It

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Polar

    ½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • Vita & Virginia

    ★★★

  • Green Book

    ★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • White Boy Rick

    ★★

  • The Little Stranger

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★★★

  • How It Ends

    ½

  • Cam

    ★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★

  • Deadpool 2

    ★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Pacific Rim: Uprising

    ★½

  • Thunder Road

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Upgrade

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Unsane

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • The Cloverfield Paradox

    ★★½