Red has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
Edit this entry  
13
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
03
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Treasure

National Treasure

2004
×
Edit this entry  
13
Rambo

Rambo

2008
×
½
Edit this entry  
29
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry