Sort by

polarrism has logged 502 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★½
Edit this entry  
01
Elegy to the Visitor from the Revolution

Elegy to the Visitor from the Revolution

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
The Boy Who Chose the Earth

The Boy Who Chose the Earth

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
17
BlueBob Egg

BlueBob Egg

2004
×
★½
Edit this entry  
17
The Salt Mines

The Salt Mines

1990
×
★½
Edit this entry  
17
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★½
Edit this entry  
17
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★½
Edit this entry  
17
The Angel

The Angel

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The War Game

The War Game

1966
×
★★
Edit this entry  
16
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
16
Good Timing with Jo Firestone

Good Timing with Jo Firestone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★½
Edit this entry  
15
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★
Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

1941
×
Edit this entry  
15
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★½
Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Edit this entry  
14
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
12
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Section 1

Section 1

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
Edit this entry  
02
The Final Exit of the Disciples of Ascensia

The Final Exit of the Disciples of Ascensia

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★
Edit this entry  
30
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Tatami Time Machine Blues

The Tatami Time Machine Blues

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
Edit this entry