• Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    i love the movies

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    nearly 3 hours of unhinged maximalism action setpieces and some of the most insane camerawork and choreography you'll ever see in a modern blockbuster.. straight up one of the best action movies ever made
    did not expect to be left genuinely shook by this, stahelski is on another level of blockbuster filmmaking

  • War and Peace

    War and Peace

    ★★★

    something i respect more than enjoy, admire more than like. obviously brilliant on a technical perspective, packed with tons of fantastic shots, well crafted production design and much more. everything is fit together to create an immersive experience, capturing the feel of a royal ballroom or a grisly battlefield. feel kinda bad for not loving this though, it's such a densely textured and thematically rich epic not to mention being an accurate and faithful adaptation of one of the most…

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★½

    david lynch smokes a fat blunt, best movie of the year

  • Paint Drying

    Paint Drying

    no, this is not an announcement. i actually watched the whole thing, all 10 hours and 7 minutes. it took me two days and four sittings, mostly playing in the background whilst i did other things, not too long but still pretty boring. the only merit found in it is external, as this film was made as a protest against the uk ratings board, they would have to watch all ten hours to assign it a rating. for the film…

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★½

    i do have to give this respect for not completely collapsing under its own weight for a film faced with as many burdens and challenges as it does, and also being infinitely more interesting and watchable than the majority of the recent trainwrecks marvel has churned out in the past few months. it's a lot more lackluster than the original film, missing the strong central conflict replacing it with a bloated, aimless plot desperately in search for some footing —…

  • Section 1

    Section 1

    ★★★★½

    another grand slam from possibly the greatest working documentarian, seemingly minuscule in comparison to bois' other body of work but still emotionally moving and incredibly riveting. jon bois utilizes charts, graphs, newspaper clippings and google earth to the fullest potential, weaving together a range of emotions and a thrilling story in such a tight runtime. chance dictates everything here — from the outcome of the football game to whether or not the steelers can "blowout" the colts, to the amount…

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ½

    a completely pointless film detracting the quality of the original by attempting to be bigger, grittier and more realistic. there's a constant emphasis on showmanship that ruins the immersion and turns the film monotonous, any potentially powerful dramatic moment or tension building sequence is ruined by showy cinematography and long take gimmicks, something modern hollywood war films suffer from the most. it's ironic too, that a film titled "All Quiet" on the Western Front is inable to keep silent, not…

  • Halloween

    Halloween

    ★½

    not even fun as a hack novelty, just consistently uninteresting throughout. zombie replaces carpenter's elegance with his trashy exploitative shtick, rather than utilizing score and camerawork to expertly build tension zombie resorts to random, misplaced and excessive violence only there for cheap thrills. i do have to respect this for being a unique vision on this tired franchise, even as misguided and stupid as michael's backstory is i praise it for trying something directors of the countless sequels following the…

  • Mahjong

    Mahjong

    ★★★★

    love in the age of imperialism. globalization reducing the humanity of a city, all ethics lost in the pursuit of money. relationships are merely beneficiary, either to satisfy one's yearning for love or to grow their individual wealth. people come and go, from different cultures and places speaking several different languages, their only connection is their collective obsession with money. 

    mahjong is of both hostility and comedy, both intertwined, as frequently dark and brutal as it is hilarious. rather than…

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★★

    a literal saturday morning cartoon, and i mean that in the best way possible. a nice change of pace to see something this campy and utterly unhinged come out, dc's been so preoccupied with making self serious sludge, (the dark knight convinced them they could make a success of off "mature" and "grounded" superhero movies) completely refreshing to watch a superhero film acknowledging its goofiness and going absolutely insane with it. this is a film made for people with literally…

  • Mad God

    Mad God

    ★★★½

    an absolutely remarkable filmmaking achievement, meticulously handcrafted and stop motion animated over the course of 30 years, but it's something i appreciate rather than love. tippett's vision is completely unmatched, creating a grimy, alien industrial wasteland, consisting of disgusting beasts, loads of filth and unknown machines. every corner, every crevice of this fascinating and crude hellscape is covered, a world left to decay by its creator — we see the creatures and machines interact, each completely unique and utterly weird.…