Sort by

🌑Paolo🌑 has logged 49 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cabin Fever: Patient Zero

Cabin Fever: Patient Zero

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Agitator

Agitator

2001
×
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midori

Midori

1992
×
★★
Edit this entry  
02
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Home Movies

Home Movies

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Man on a Train

Man on a Train

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★
Edit this entry