• Joker: Folie à Deux

    Joker: Folie à Deux

    I have a gut feeling that tells me they’ll really use fall out boy’s album of the same name and it will be the weirdest mix ever. Could be absolute garbage or the best, most bizarre musical ever. I’m kinda excited even if I didn’t think the first movie was worth all the fuss, this one could be fun.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    I remember that 2018 me saw the trailer for this and thought it was gonna be shit. Embarrassing tbh

  • Jackass 2.5

    Jackass 2.5

    ★★★½

    <<i’m pissing into this water gun and i’m gonna jump in the cooler and surprise the bros>>

    Why are these so gross? But most importantly why are they funny? At this point i don’t even care lmao. 
    Also italian Netflix only has the first one and the .5s and I genuinely don’t know why, it’s annoying though.

  • Werckmeister Harmonies

    Werckmeister Harmonies

    ★★★½

    Holy fuck i think i just got Béla Tarr’s filmmaking style. I hated Satantango but i like this one, too bad that i got into the movie a bit too late, I didn’t enjoy it at first. Poetic and sad movie, will rewatch it for sure. There are so many beautiful shots, like when he stares into the dead whale’s eye. I think i wowed at the beauty of that sequence, it was just so powerful and somber. The circus…

  • Arrapaho

    Arrapaho

    I can’t even write a review for this. I tried and i just can’t. It’s just brain suicide in movie form.

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★★

    This is definitely the horniest horror franchise.

  • Friday the 13th Part III

    Friday the 13th Part III

    ★★★★

    “Ki Ki Ki Ma Ma Ma”

    ~Jason Voorhees (1980 - 2009)

  • Black Mirror: Be Right Back

    Black Mirror: Be Right Back

    ★★★

    If something like what is shown in this episode gets created in the near future I’ll serious be emotionally scared of technology. It’s actually alarming.


    Your picture is still
    On my wall, on my wall
    I think about you
    Often, often
    I won't forget all the things we did
    Some things last a long time
    Some things last a long time

    ~Daniel Johnston

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2

    ★★★½

    Is this film good? No.
    Is this a good, fun, friday the 13th movie? Hell yes.

  • Happy Gilmore

    Happy Gilmore

    ★★★★

    This is one of the most quotable movies i’ve ever seen, a great comedy and most importantly this is MY joker. Now excuse me but i have to show this movie to my dad, he’s about to find a new classic too.

  • Hustle

    Hustle

    ★★½

    You know what? It’s okay, it’s just a bit bland. A decent watch since i do enjoy some basketball but nothing special. I like these new Adam Sandler movies though, i’ve always been a fan, but he’s definitely making some smarter choices in producing and acting. These last ones he worked on are all objectively well made movies so I sincerely hope he continues in this direction.

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★½

    The based Lebowski