Sort by

polly has logged 140 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Expedition Happiness

Expedition Happiness

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bobby Kennedy for President

Bobby Kennedy for President

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry